Maj 29
Lagtävlingar…

Jag fick lite utav en chock idag när jag insåg att min ponnyhopplag inte hade blivit anmält till nästa veckas tredje och sista omgång på UPK. Anmälningstiden gick ju ut igår och jag hade varit supernoga med att alla i laget och de andra som ska med hade anmält sig i tid och så missade jag laganmälan! Jag stålsatte mig inför att behöva ringa upp alla i laget för att meddela att det tyvärr inte skulle bli någon lagstart för att jag hade klantat mig men först ringde jag till UPK. Till min stora lycka visade det sig att vi får komma och hoppa ändå, fast vi får starta först (som efteranmälda alltså) bland lagen. Det betyder att alla på tävlingsplatsen kan konstatera att Säfvas lagledare är en riktig slarver (jag alltså) men det kan jag leva med!

Jag, Krirri och Emma storladdar inför dressyren imorgon på Gimo. Vi har ju oturligt nog bara blivit tre startande i laget men vår taktik är att vi får rida så bra att det inte märks. Jag hade idag pepping hela vägen upp till ridhuset i stil med “dressyr är kul”, “LA:5-programmet är lätt”, “serpentinbåge i förvänd galopp är det absolut roligaste man kan syssla med”. Jag måste säga att det funkade ganska bra för Lincoln gick superfint och jag lyckades med hela programmet. Nu måste jag fortsätta mitt positiva tänkande hela vägen fram till imorgon så hoppas jag att det håller i sig och att jag och Lincoln kan sätta sisådär 70 procent. Om Emma rider på lika många och Krirri och Zwierka något lägre så har vi segern som i en liten ask! Vi kan behöva viss hjälp och support så vi hoppas på viss uppslutning imorgon av vår trogna hejarklack!

Maj 28
Karmen Rödskägg

Jag har just ägnat en timme åt att sy på en lapp på en flugmask som ska täcka Karmens vänstra öga. Hon har fått ett sår på hornhinnan och för att påskynda läkningen ger man droppar som förstorar pupillen. Om hon kommer ut i solljus kan inte pupillen dra ihops sig som den ska och det blir plågsamt för henne att vara ute. Alltså har jag fått ta fram mina talanger (?) från syslöjden och knyppla ihop något som kanske kan duga för några dagar. Det är inte vackert men jag hoppas att det är funtionellt.

I helgen hoppas vi på bra väder så vi ska kunna släppa ut våra hästar och ponnyer på bete. Vi hade ett mycket passande ösregn här i dag med tanke på det eftersom betena har varit lite torra. Förra året var det så torrt att vi var tvugna att stödfodra under juli men vi hoppas kunna undvika det i år. Av någon anledning regnar det väldigt sällan här på Säva även om det kan ösregna i Uppsala och Enköping samtidigt. Det är som om det finns en magisk gräns som går ungefär två hållplatser bort åt båda hållen där regnet stoppas upp. Vi håller tummarna för att det blir bättre detta år. Inte för att hästarna behöver så jättemycket bete men det får gärna vara jämnt utspritt.

Idag var jag på ett besök på Akademiska sjukhusets barnfond och kikade på lekterapin.Vi var inbjudna som en av deras sponsorer och jag passade på att äta snittar och mingla lite med några andra som jag tror mest var landstingspolitiker och chefer på sjukhuset.  Jag hade tur och hittade en likasinnad; en yngre tjej som red på Säva några år innan vi flyttade hit! Så jag fick en chans att prata häst även här. Barnfonden hade en utställning över sina projekt och vi hade en hel plansch där med bilder från Hästivalen!

I helgen har vi lite tävlingar på g. Kristin tar med sig Bimmis till Herahoppet över helgen dit också Michelle-Cherry, Anna-Madicken och Linn-Erika ska. På lördag åker jag och Emma samt Krirri till Gimo för att rida sista omgången i dresyrallsvenskan (LA:5 - jag fasar!) och på söndag är det sista omgång och final för våra ponnytjejer som ligger mycket bra till efter de två tidigare omgångarna. Ni får som vanligt hålla tummarna och gärna komma och heja fram oss till seger helst!

Maj 25
Bimlis Vallixi

phpthumb_generated_thumbnailjpg

Född 18 juni 1994
e. Säbys Dixi RNF 108    ue. Gondoljär RNF 99

“Bimmis” är en new forest-valack på 145,5 cm i mankhöjd. Han är en snäll och snygg ponny med mycket resning. Bimmis är brun med svart man och svans.

I ridningen är han lätt att rida för alla typer av ryttare. Han har alltid öronen framåt och är lika positiv i hoppningen som i dressyren. Bimmis är utbildad LB dressyr och hoppning. Han har flera placeringar i hoppning och dressyr.

Maj 25
Äntligen fälttävlan!

img_5437

Så fick jag och Lincoln äntligen starta lite fälttävlan igen! För tre år sedan gjorde vi ganska många starter men sedan stod han halt ett tag och efter det har vi inte riktigt kommit igång med fälttävlan igen. I helgen var vi i alla fall på Akka och tävlade en debutantklass (eller 90 cm som det heter nuförtiden).

Lincoln skötte sig som vanligt super och vi låg på 15:e plats efter första dagens dressyr och hoppning. Terrängen gick i söndags och där var vi felfria på hinder men jag valde att ta det ganska lugnt på banan eftersom han inte tävlat fälttävlan på mer än ett år så vi fick ganska många straffpoäng för vår tid och kom därmed någonstans i mitten av resultatlistan. Nu har jag fått blodad tand och kollar efter fler tävlingar i sommar!

Maj 21
Vi får köpa Helmut!

Idag hade vi dressyrtävling med totalt 34 startande (om jag minns rätt). Det är alltid lika kul att se hur fint ridhuset kan bli när det är “uppklätt” till tävling och det är framförallt alltid roligt att se alla ekipage som kämpar faktiskt blir bättre och bättre för varje gång. Det syns att en del av de startande har ridit lite mer dressyr nu, framförallt tack vare dressyrallsvenskorna och lektions-DM, för nu är det mpga som börjar få vana på att rida program och tävla i dressyr. Det krävs en hel del för att lyckas sätta alla rörelser och gångarter på rätt plats och i det tempo som domaren vill ha det.

Resultatlistan kommer upp på www.safvark.se så småningom.

Ett glädjande besked som vi fick idag från Grällsta är att vi får köpa Helmut! Vi har förhandlat en del med dem och trodde att hoppet var ute men så ändrade de sig och nu får han stanna kvar här på Säva. De tror att vi ska kunna ha så mycket mer glädje av honom under hela året än vad han har hemma på Grällsta eftersom de bara har sommarridläger. Gulligt av dem!

Maj 21
Inga lektioner lördag 6 juni

På grund av helgdag är lektionerna inställda den 6 juni.

Maj 18
Snart sommarlov!

Av någon anledning har vi veterinärstudenter alltid ett väldigt långt sommarlov. Vi slutar redan den 29 maj i år och börjar sedan inte skolan förrän i slutet av augusti. Jag tror att tanken är att alla de som inte hinner jobba under terminens gång (vilket jag själv uppenbarligen inte har några problem med) ska få en chans att tjäna ihop pengar som de kan leva på resten av året.

Ridskoleterminen lider också mot sitt slut. 14 juni är sista dagen och därefter börjar våra ridläger. Tänk på att ni måste rida igen era missade tillfällen innan terminens slut. Just nu är det ganska trångt i gruppernaoch många har redan bokat in sig på igenridningar någon vecka framöver så det gäller att vara framme om man ska få någon tid. Det är också jätteviktigt att ni som inte kan komma avbokar er i god tid! Då finns det ju chans för andra ryttare att hoppa in på er plats istället.

Maj 18
Ann Rönnerman 12 och 14 juni

Ann Rönnerman kommer nästa gång fredag 12 juni och söndag 14 juni.
Tider mellan kl 9 och 18. Läs mer »

Maj 18
Möte för fodervärdar

Lördag 23 maj kl 15.00 i Gästis

Maj 16
Hemma igen!

Nu har jag äntligen kommit hem från min studieresa på en vecka i Skara. Det har varit trevligt att umgås lite mer med mina klasskamrater än vad jag brukar (normalt sett gör jag ju inte något mer tillsammans med dem än att gå i skolan men nu har vi både åkt buss, lagat mat och stått i köer ihop) och jag måste nog erkänna att jag lärt mig en hel del på att se saker i verkligheten också och inte bara höra talas om dem från skolbänken.

Det var dock underbart att få hoppa av bussen i fredags vid vår busshållplats och släpa mina väskor över stallplanen. Inget luktar så gott som doften av hästar och gräs när man har varit borta ett tag från stallet! Jag har ju dessutom bott inne i “stan” i Skara så speciellt mycket kontakt med naturen har det inte blivit. Det enda vi lyckades klämma in var en bäversafari (!) med kanotpaddling. Vi såg totalt fyra bävrar fast de var gansak skygga så man kunde tyvärr inte se dem på speciellt nära håll.

Idag har andra omgången av allsvenskan i hoppning för hästar avgjorts och vårt lag kämpade på bra. Tyvärr hade de andra lagen lite fler felfria ryttare och våra ekipage slutade någonstans på den nedre halvan i resultatlistan. Jag vill dock passa på att säga att det är imponerande att ryttarna och hästarna sköter sig så pass bra som de gör trots att de har sådan liten erfarenhet av att tävla. Karmen lyckades klämma till med en felfri runda idag och en på 4 fel medan Zwierka gick på fyra fel i båda sina starter. Jag vet att det är många av er som såg dem hoppa från början och det var ju ingen vacker syn…. Med lite träning och mycket mod har de dock utvecklats riktigt bra och jag hoppas att det kommer fortsätta på det viset.

Maj 10
Där konsten slutar tar våldet vid

Dagens tävlingar på Rönningens RK förflöt förvånansvärt snabbt med tanke på att det var en ponnyhopptävling. Redan kl 14 lastade vi in de sista hästarna för hemfärd och då hade vi gjort totalt 20 starter från Säfva RK.

Första klassen (50-80 cm) inleddes med en trupp svart Säva-shettisar med ryttare som gjorde jättefina insatser. Cecilia/Peter, Marika/Stina och Sara/Tiffany nollae och fick med sig en clear round-rosett hem medan Hanna hade lite svårare att övertyga Nelly om att hoppning på bortaplan var en bra idé och de fick tyvärr ett stopp där Hanna råkade sitta av (eller “pluppa av” som vi brukar säga om shettisryttarna som har så kort bit ner till marken).

Lisa/Helmut hade lite problem första varvet på banan men kom runt felfritt på andra försöket. Sanna fick också kämpa lite med Jindra som hade egna åsikter om vägen men var felfri på hinder.

Kristin/Schamilia gick felfritt liksom Linda/Mandy som lyckades med sin första nolla ute!

I andra klassen (60-90 cm) hade Lisa och Sanna lite problem med bångstyriga ponnyer så båda fick lämna banan halvvägs efter lite för många stopp. Kristin/Schamilia gjorde en kanonbra grundomgång och sen vände Kristin lite väl snävt på ett hinder i omhoppningen vilket ledde till att ekipaget missade ett av hindren. Indra var inte lika samarbetsvillig (men supersnabb!) så hon och Kristin fick två stopp samt två tidsfel.

Linda/Bimlis och Linn/Erika fick varsitt stopp på det förskräckliga hinder nummer 3 som gav många fel i klassen (antagligen på grund av en lång anridning där det ar svårt att hålla igång galoppen)  medan Linda/Mandy kom runt med ett pet på samma hinder och Linn/Stefano fick ett topp på första hindret.

Så var det då äntligen dags för lagklassen och där hade vi inte vår bästa dag. Indra hade växlat ner tempot betydligt men var inte mer avslappnad för det så hon och Kristin stannade ut sig. Maja och Bimmis var nästa ekipage och de gjorde en fin runda med ett oturligt stopp och en rivning på ett av hindren. Linn och Stefano började super på banan men på hinder nummer 4 inträffade ett missförstånd som ledde till att Linn hamnade på halsen. Hon kom tillbaka upp i sadeln men då visade det sig att hon hade gjort illa axeln och fick utgå från klassen. Vid det laget var vi redan ganska uträknade men Linn och Erika gick in och räddade vår heder genom att göra en klockren felfri runda.

Det är ju på det här viset när vi fortfarande har så många ekipage i laget som är ovana vid att tävla så det är bara att ta nya tag till nästa vecka. Det är kul att se att ekipagen ändå utvecklas för varje gång vi tävlar och att det blir lugnare stämning i lägret hela tiden. Det är svårt för både häst och ryttare att prestera om de är spända och det är mycket nerver i omplopp på den här typen av tävlingar.

Tyvärr ser man många ekipage inne på banan som inte verkar vara riktigt redo för att tävla eller snarare för att hantera de situationer som uppkommer i spända lägen. Domaren idag var lite väl snäll tyckte jag och vi fick se alltför mycket sporrningar och spöslag på en del av ponnyerna. Det verkar vara dags att damma av en av ridsportens mest klassiska visdomar “där konsten slutar tar våldet vid”. Mer träning, bättre ridning och en större förståelse för att man måste lära hästar att hoppa hinder på okända platser vore kanske på sin plats…

Maj 9
Nytt halvdagsläger 24-26 juli

Läs mer »

Maj 9
Kommer Schamilia hålla sig lugn imorgon?

Förra gången Schamilia åkte hästtransport hetsade hon upp sig så mycket att hon till slut la sig ner i transporten. Det är inte superovanligt att det händer, många hästar försöker luta sig mot väggarna i transporten om de tycker att det är otäckt eller om de vill vända sig om och då kan det hända. Jag har också lärt mig i skolan i veckan att hästar som är i chock kan försöka spela döda (vilket tydligen kan hända när man kör in hästar) och då lägger de sig helt sonika ner. Det finns hästar som gör det när man sadlar och ska sko dem de första gångerna också men de flesta slutar som tur är efter några gånger.

Tillbaka till Schamilia så har jag och Kristin tränat att lasta och åka med henne nu i veckan. Det har gått alldeles utmärkt så min förhoppning är att det ska flyta på lika bra imorgon. Vi får hålla tummarna för det.

I fredags hade vi Maria här som tittade på Sköld, Rolf och Olle. Sköld är alldeles frisk och sätts igång för att börja gå lektioner. Rolf har ju sedan ett tag pålagringar på båda frambenen och måste därför kolla upp regelbundet. Pålagringarna kan irritera leden och göra att det blir ledinflammationer som i så fall måste behandlas (samtidigt som långvariga ledinflammationer kan ge pålagringar - klurigt det där!). Till vår glädje så var Rolf helt fräsch så när som på en liten markering (pytteliten hälta brukar kallas så för den är knappt värd att kallas hälta) på ena frambenet vid longering. Maria tyckte gott att man kunde få ha en sån när man är så gammal som Rolf (han är ju faktiskt 21 i år!). Olle var tyvärr inte bättre alls, vilket ger en dålig prognod för hans hälta. Oftast brukar hästarna i alla fall bli bättre (inte alltid helt friska) vid första behandlingen men det verkar som om den här inte hjälper. Han är sprutad med cortison igen i samma leder men det finns ju risk att det inte hjälper den här gången heller. Vi håller tummarna!

Maj 6
6200 kr till barnfonden!

Totalt tjänade vi ihop 6200 kr till Akademiska sjukhusets barnfond under Hästivalen! Pengarna kom från försäljningen av tårtor, frivilliga bidrag från ponnyridningen och försäljning av kvarglömda kläder. Även trollkarlen Johnny Mc I bidrog genom att ge 500 kr av sitt gage till barnfonden.

Maj 6
Helgläger 9-10 maj

Det kommer vara lektioner i ridhuset under lördag eftermiddag, ca kl 16-18.30 samt söndag förmiddag, ca kl 9.30-12. Halva är öppet som vanligt men om ni vill ha mer plats än så kan ni undvika dessa tider.

« Föregående inlägg

Säva Ridcenter AB • Säva Gård • 749 63 ÖRSUNDSBRO | info "at" savaridcenter.se