Jul 31
Rayo är på Ultuna

I morse ville Rayo inte äta upp sitt kraftfoder och visade typiska koliksymptom som att skrapa med hoven i marken, titta sig mot magen och lägga sig ned. Han hade ätit upp sin middagsmat och bajsat under natten så vi bestämde oss för att börja med den klassiska behandlingen för kolik: promenera. Efter en kvarts promenad ute så kom han tillbaka helt svettig och vinglig så vi kände att veterinär måste tillkallas akut.

Distriktsveterinären kom hit och behandlade honom med smärtstillande och kramplösande (för att förstoppningen i tarmarna skulle släppa). Han fick även 4 liter vatten och paraffinilja ned i magen genom en slang samt lite dropp på slutet när det inte släppte så bra som det skulle. Efter några timmars besök så hade han blivit bättre så veterinären åkte härifrån och sa att vi skulle ringa igen om han blev sämre.

Han gick en liten promenad i timmen och efter tre timmar så ramlade han plötsligt ihop uppe vid ridhuset. Allmäntillståndet hade gått ner igen, han blev alldeles kall om huden och fick bleka slemhinnor. Vi ringde akut igen och bestämde oss den här gången för att åka in med honom till kliniken på Ultuna. För att komma dit fick vi dock invänta en ny veterinär som kunde ge honom smärtstillande så att han inte skulle ramla omkull i transporten.

Väl framme konstaterade veterinärerna att han var i dåligt skick och att han dessutom hade fått hjärtsvikt på grund av koliken! Han ramlade nästan ut ur undersökningspiltan när de skulle kolla hans ekg och jag trodde att han skulle segna ner och dö vilken sekund som helst. Efter flera liters dropp och vatten via slang i magen, sprutor för att pigga upp tarmarna och hjärtat, behandling mot eventuell toxisk chock av ex huggormsbett som kan ge just den här typen av hjärtsvikt så var tillståndet likadant och vi bestämde att jag skulle lämna honom och åka hem.

Nu sitter jag vid telefonen och hoppas att den INTE ska ringa. Om han blir bättre eller är likadan så ringer de imorgon, om han blir sämre ska de ringa inatt redan….

Jul 30
Vilka ekipage!

Nu är fälttävlanslägret slut och det har gått bättre än väntat för alla ekipage. Varken hästar eller ryttare hade ju hoppat några av hindren innan men det har gått superbra hela veckan. Amanda har tagit över 2000 bilder som jag hade tänkt lägga upp några utav men mitt pixbox strular så ni får nöja er med två här så länge:

 

bimlis-bank
Maja och Bimlis på väg nerför banken

 

indra-vatten
Kristin och Indra i vattengraven

Jul 27
Nu har det dragit igång igen!

Ridlägerstart idag med 20 elever och hela 7 st gästhästar som står uppstallade på gården!

Imorgon ska terrängbanan provas på riktigt för första gången och det ska verkligen bli spännande att se om det fungerar som vi har tänkt oss. Pappa ringde mig förut idag när han var uppe i hagen och meddelade att Kasper redan var uppe på banken och tjuvtränade lite…

Jul 26
Våra terrängbanehjältar

dsc00607

Här sitter Nina  och fikar med våra hjältar som lägger ner en massa tid på att få vår fina terrängbana i ordning: Arne, Björn och Mats.

Jag är oerhört tacksamför all hjälp som vi får och vår bana börjar verkligen se proffsig ut nu! Tanken är att vi med tiden ska ha en hel bana på debutantnivå för ponny och häst men nu i sommar blir väl kanske 8-10 hinder klara och resten får byggas när vi får tid över.

Imorgon börjar vårt träningsläger med fälttävlansinriktning och det ska bli jättekul att äntligen få prova alla hinder som vi byggt under sommaren!

Jul 23
Rayo möter sina nya hagkompisar

 

dsc00565

dsc00564

dsc00566

 

dsc00568

Jul 23
Avmaskning är inte alltid så populärt

valle-flemar1

Jul 22
Kanske dags att sortera papper?

Ridskolestallet målades färdigt idag av Karro och Kristin och vi kunde alla dra en lättnadens suck. Det har tagit ovanligt lång tid med målningen i år på grund av alla sidoprojekt och vi har ännu inte fixat uteboxarna och Lillstallet (som fortfarande är utrivet till hälften). Drömmen vore att ha nya väggar som består av plastplankor som inte behöver underhållas och bara galvaniserade (grå) galler. Det är ganska dyrt att byta ut, jag tror att varje box går på mellan 15 och 20 000, men om man lyckas byta någon box om året så slipper vi måla om sisådär 10 år!

Eftersom jag i princip bara målat de senaste veckorna vet jag inte riktigt hur jag ska sysselsätta mig de här dagarna som blir över medan jag väntar på att Lillstallet ska bli klart att målas. Jag överväger att sortera alla mina papper från veterinärlinjens första två år in i pärmar.  Just nu är de vackert sorterade i olika högar på mitt skrivbord blandat med tusen andra saker och det skulle kännas skönt att kunna stoppa undan dem någonstans. Jag gjorde en ansats att börja arbetet den första veckan efter det att jag slutade skolan: jag har tagit upp två stora pärmar och en hålslagare och lagt på alla papper på skrivbordet. Men jag antar att det krävs lite mer jobb för att bringa ordning i kaoset…

Jul 21
Bilder från terrängbanan

 Nya bilder tillkommer och de gamla uppdateras allteftersom arbetet med hindren går framåt.

dsc00647 Läs mer »

Jul 20
Fälttävlansbanan börjar ta form

Efter flera dagars byggande i vår ponnyhage börjar  nu en bana ta form. Vi har jättebra hjälp av Arne (Ankis svärfar) som är banbyggare och nu i söndags hade vi besök av ytterligare en banbyggare, Fredrik. Vi har nu tillsammans planerat upp en hel bana för tävling (den dagen vi orkar med en sådan) och framförallt träning på 13-14 hinder. Alla kommer såklart inte bli klara på en gång utan vi hoppas få kanske 5-6 st klara de här veckorna, något hinder under hösten och sedan får vi fylla på allteftersom vi har tid. Förhoppningen är att alla större hinder (banken, coffin, vattengrav, trappa, upphopp/nedhopp) ska bli klara nu på sommaren så kan vi fylla på med enkelhinder senare.

Jag har tagit lite bilder på terrängbanan med min mobil och ska försöka lägga ut dem så fort som möjligt.

I stallet så har vi snart målat klart Ridskolestallet och sadelkammaren. Lite klurigt blir det nu när vi ska göra i ordning sadelkammaren igen. Eftersom vi river sadelkammaren i Lillstallet för att göra en B-ponnybox så måste fler sadlar få plats i stora sadelkammaren. Med tanke på hur stor den har blivit nu borde det inte vara några problem men vi måste ju ändå hänga upp allt så smart som möjligt.

Rayo och Helmer fick gå ut idag till sina nya kompisar i valack- och shettishagen. Valackarna tog det hela lugnt, de är ju ganska vana vid att få nya kompisar då och då. De enda som blir lite vilda är Lincoln och Aramis som måste kolla in alla nya mycket noggrannt. Rolf upptäckte först efter några minuter att det hände något nytt och hängde på. Sköld, Legretto och Rulf käkade mest gräs och sneglade på sin nya kompis.

Shettisarna  och Helmut däremot blev helgalna! De rejsade runt runt i hagen i full fart och visade upp en massa konster i form av olika smidiga bockasprång. Det roligaste var att de blev så upphetsade att det hände något nytt att de liksom glömde bort efter ett tag varför de sprang runt. Helmer kunde stå lugnt på sidan och titta på eftersom de mest busade med varandra.

På måndag börjar Krirri igen och det känns jättekul. Det har varit lite ensamt på vår våning under de här veckorna och jag har hittat på en massa anledningar till att ringa henne hela tiden när hon har varit ledig. Nu slipper jag snart komma med bortförklaringar till varför jag vill prata med henne!

Jul 17
Äntligen hemma!

Efter två dagar i bil är vi äntligen hemma med våra två nya kompisar. Bild finns på förstasidan.

Sabina hittade också en häst som hon tyckte om så förhoppningsvis har hon hittat sin storhäst nu.

Efter att har ägnat de senaste timmarna åt bilsång, godisätande och virrande i Stockholm är jag lite matt och tänker nu gå och lägga mig.

Jul 17
Våra nya kompisar!

Läs mer »

Jul 15
Reseplanering

Jag har precis bokat vandrarhem i Borås natten mellan torsdag och fredag. Vi ska ner och hämta Rayo samt förhoppningsvis Hlemer som besiktigas på torsdag morgon (jag har ju svårt att tro att en B-ponny int egår igenom besiktningen men man ska aldrig säga aldrig…). Sabina ska också passa på att provrida ett fuxsto som hon blev förtjust i sist vi var nere.

Jag tar med mig Kristin och Sabina och vi planerar att komma hem på eftermiddagen på fredag med våra nya kompisar. Som tur är har jag bara plats för två hästar hem så Sabina kan inte bestämma sig direkt utan har lite tid på sig att fundera. Jag och mamma har blivit så vana vid det här laget och har så bra koll på vad vi vill ha att vi oftast kan bestämma oss direkt på plats. Privatpersoner tar oftast lite mer tid på sig och det är ju bra eftersom man ska passa ihop så bra med just den hästen man köper. Det är oftast svårt att köpa en häst på en lagom nivå eftersom den helst ska vara lite bättre och mer utbildad än ryttaren men fortfarande inte för svår så att man inte klarar av den. Vi har så många elever så de flesta hästar passar i alla fall de flesta ryttarna och man kan ju alltid anpassa hästvalet i grupperna så att man får ekipage som fungerar ihop.

Jul 15
Telefontider Nina

Fram tills terminsstart 10 augusti har Nina telefontid  kl 8-19 på 0733-60 60 69.

Ännu bättre är att maila på info@savaridcenter.se.

Jul 13
Första hästen har klarat besiktningen

Idag gick vår nya stora häst Rayo de Luz igenom besiktningen. B-ponnyn Helmer ska besiktigas på torsdag morgon och vi hoppas kunna hämta hem båda två i slutet av veckan. Jag har kollat efter lite transportalternativ idag men det lutar just nu åt att vi åker ner själva. Man tar ju alltid en risk för smitta när man transporterar sina hästar tillsammans med en massa andra och dessutom så är det ganska dyrt. Det kostar ca 3000 kr per häst och nu när vi har två på samma ställe så känns det ändå ganska vettigt att åka själv. Sabina letar ju också efter en häst och kanske kan åka med och provrida samtidigt så slår vi två flugor i en smäll.

Vi har påbörjat arbetet med terrängbanan idag och som vanligt känns det som om det går alldeles för långsamt! Ett hinder är i alla fall klart och förhoppningsvis kan vi börja med en bank imorgon. Om någon händig person vill komma förbi och snickra ihop enkelhinder så är ni välkomna!

Jag har ju blivit superhaj på min mobilkamera och framförallt överföringen av bilder till datorn. Här kommer lite bilder:

dsc00518

Sadelkammaren har snart fått helt ny vägg på höger sida. Vi har också flyttat på väggen som delar av privatsadelkammaren och den vanliga. Den ska snart upp igen men på ett annat avstånd än förut.

dsc00521

Sähår ser boxväggarna ut efter tvätt men innan målning.

dsc00516

Såhär fint var Undantaget en natt när det precis var nymålat och klart att flytta in i  (innan Olle sparkade bort lite av färgen på Rolfs boxdörr).

dsc00520

Ronda och Merlin hjälper till (?) att bygga hagstaket.

Jul 11
Energipiller

http://www.youtube.com/watch?v=40thEiQA84E

Ibland när det har varit en lång dag och vi undrar varför vi håller på med det vi gör så kopplar vi upp oss och tittat på det här. Och sen undrar vi inte längre…

Tack alla för att ni ger så mycket tillbaka!

« Föregående inlägg

Säva Ridcenter AB • Säva Gård • 749 63 ÖRSUNDSBRO | info "at" savaridcenter.se